Z Česka úspěšně do Evropy a za oceán

Z Česka úspěšně do Evropy a za oceán

Díky promyšlené strategii jsme vyrostli 100krát. Přečtěte si, jak jsme s českým lovebrandem úspěšně expandovali do 18 zemí Evropy a zamířili za oceán.

100X

růst od začátku spolupráce

18

úspěšných expanzí v Evropě

1

úspěšný vstup na americký trh

Za značkami Babičkářství a Familium stojí příběh Moniky Kopřivové. Je to příběh lásky k rodičům a snaze dělat skvělé produkty v nelehkém odvětví, od kterého vás ostatní odrazují. „Vždycky mě bavilo naslouchat seniorům. Sbližování generací se stalo našim smyslem, říká Monika. Od té doby se nakladatelství rozrostlo a každý rok vydávají nové knihy. V nakladatelství tak dnes najdete více než 12 autorských titulů, které si lidé zamilovávají nejen v ČR, ale po celém světě.

Shrnutí projektu

  • Přesně zacílené produktové kampaně s zaměřením na maximální návratnost investic
  • Brandová kampaň na sociálních sítích a PR pro vytvoření poptávky a vstup na nové trhy
  • Zapojení CSS partnera pro výrazné zvýšení efektivity nastavených cen za prokliky
  • Navýšení tržeb skrz inzerci na Amazonu
  • Komplexní real-time BI reporting pro přehledné řízení velkého množství zemí a marketingových kanálů

Celkové hodnocení od klienta

Spolupracujeme nejen s Tomášem Davidem, ale i s jeho kolegy. Jsou to profíci, na které se můžeme v oblasti on-line marketingu spolehnout. To nám dává prostor věnovat se hlavní oblasti našeho podnikání, tedy tvorbě knížek. Navíc se s nimi příjemně komunikuje, takže nás spolupráce i oboustranně baví. 

Jak a proč nás oslovili 

Tím, jak se naše podnikání rozrůstalo, jsme potřebovali lepší analytické nástroje a profesionálnější správu PPC kampaní. Dostali jsme od jednoho našeho kamaráda kontakt na Tomáš Davida. Už je to určitě více než pět let a od té doby máme v Tomášovi a jeho týmu výborného partnera.

Naše řešení

Poslední roky světu PPC začíná vládnout automatizace, slibující kompletní pokrytí celého funnelu od akvizice po remarketing. Tyto kampaně u nás rozhodně mají své místo. Jsou typy kampaní a klientů, kde je automatizace vhodná a strojové učení dokáže přinést více konverzí než plně ruční správa. Babičkářství a Familium tento případ není a i přes opakované testování je stále promyšlená struktura a 100% kontrola nad účtem výrazně ziskovější.

Víceúrovňové shopping kampaně

Výrazně vyšší ziskovosti dosahujeme díky důmyslné struktuře shopping kampaní. Tato struktura není v oboru žádnou novinkou, přesto dokáže při správném nastavení stále přinášet vysoce nadprůměrné výsledky. Smyslem je vytvořit víceúrovňový trychtýř, díky kterému můžete soustředit váš budget do nejrelevantnější dotazů s největší konverzní mírou. Toto jsou nejziskovější kampaně, které poté maximalizujeme.

Produktové kampaně s FB akvizicí a PR

Expanze do dalších zemí je vždy výzva. Nový trh, nové chování a v případě Babičkářství a Familium často i nové produkty, pro které zatím na trhu neexistuje poptávka. Za společné roky spolupráce však už umíme namíchat ten správný koktejl kampaní, aby expanze byla bezproblémová a co nejrychleji zisková. I díky tomu jsme během několika let spolupráce dokázali expandovat do 18ti zemí Evropy a úspěšně expandovat do Jižní Ameriky - konkrétně do Chile.

Jádrem takové expanze jsou víceúrovňové shoppingy a produktové kampaně. Jenže jak takové kampaně nakopnout, pokud nikdo produkt nehledá? Odpovědí je branding -  display a video akviziční kampaně na sociálních sítích a vhodně umístěné PR. 

CSS partner

Jakmile začnete pravidelně investovat do shopping kampaní, vyplatí se vám zvážit možnost Comparison Shopping Service (CSS) partnera. O co ale jde? V roce 2017 udělila Evropská komise Googlu rekordní pokutu 2,4 miliardy eur za tvorbu monopolního postavení v rámci produktových reklam ve vyhledávání. Důvodem byl argument, že jde o zbožový srovnávač a Google svým chováním brání konkurenci a inovaci.

Ať už se v této problematice přikloníte na jakoukoliv stranu, podstatné je, že za zalistování vašich produktů si Google účtuje 20 % z ceny nastaveného prokliku. Pokud byste tuto částku raději investovali jinak, můžete využít služeb třetí strany, která vám za malý měsíční poplatek toto zalistování zprostředkuje.

My CSS partnera využíváme primárně pro dva účely:

  1. Šetříme 20 % budgetu – V případě, že vaše kampaně mají optimalizovaný podíl zobrazení a zvýšením cen už nedosáhneme zvýšení dosahu, tak není třeba připlácet. V případě investic v rámci stovek tisíc anebo milionů Kč, udělá 20 % už pořádnou sumu.
  2. O 25 % efektivnější využití rozpočtu – Pokud máte omezené investice na marketing a musíme kvůli tomu kampaně tlumit, dává CSS partner také smysl. Za stejné peníze tak můžeme vstupovat do reklamní aukce za lepších podmínek než konkurence. Máme tak o ¼ větší nabídku, vyšší dosah, více konverzí.

Amazon

Jakmile jsme cítili, že kampaně fungují a jsou stabilně profitabilní, řešili jsme, jak dále zvednout objemy prodejů/tržeb. V západních zemích byl logickým krokem prodej na Amazonu. 

Aktuálně inzerujeme pomocí PPC reklam v Itálii, Francii, Španělsku a Německu. Připravujeme se nyní na britský trh a do USA. Každá země má svá odlišná specifika, se kterými je nutné počítat. Naše produkty jsou de facto sortiment „dárkového zboží“, je tedy nutné mít zmapované, kdy je sezóna tohoto zboží. Různé národní dny, státní svátky, vánoční zvyky atd.. To vše bylo nutné do kampaní zahrnout, aby tento mix fungoval. 

BI: Ucelený reporting globálních kampaní

Efektivně uřídit takové množství zemí, kampaní a online kanálů už není jen tak. Proklikávání účtu za účtem zabere spoustu času a je lehké ztratit se v investicích či udělat lidskou chybu v reportech. 

Navrhli jsme proto vlastní automatizované řešení. Pomocí ETL jsme sloučili všechny datové zdroje v jeden. Všechny vstupy očistili a standardizovali tak, aby výstupem byla jedna akceschopná stránka manažerského reportu.

Jedna stránka klíčových metrik. Celkový pohled i detail všech zemí. Náklady a obraty z jednotlivých marketingových kanálů. Srovnání pohledů platforma vs Google Analytics vs Eshopová data. Meziroční srovnání a měsíční trendy. Zkrátka vše, co můžete potřebovat k efektivnímu řízení svého podnikání. Reporting se tak pro klienta stal nepostradatelným nástrojem a klíčovým zdrojem informací pro řízení online kampaní.

Závěr

Expanze do zahraničí není lehká věc, ale se správnou strategií se dá dostat opravdu daleko. Pokud něco funguje, replikujeme to a neustále hledáme nové funkční cesty. Zvládáme tak dělat ziskové PPC kampaně například i v Řecku.

Babičkářství a Familium je lovebrand. Dělá nám obrovskou radost, když při návštěvě přátel vidíme v jejich knihovnách tituly z nakladatelství Familium. Je skvělé vědět, že i naše práce stojí za společným úspěchem a že i my v datanimals pomáháme sbližovat generace nejen v České republice a Evropě, ale i za oceánem.

Shrnutí řešení

Newsletter

Chcete být neustále v obraze o tom, co je u nás nového?

Zadejte vás e-mail a lorem ipsum dolor sit met.

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Antonín Jedlička
Head of Performance

Kontaktujte nás

Udělejte první krok
a zbytek už můžete
nechat na nás

Ozvěte se pro nezávaznou konzultaci, dveře máme vždy otevřené. Využijte náš kontaktní formulář nebo se nám ozvěte napřímo:

info@datanimals.com(+420) 724 909 424
Děkujeme za zprávu, brzy se Vám ozveme.
Něco se pokazilo