Optimalizujte na zisk, ne na obrat: přednáška z Czech Online Expo 2024

Autor:
Tomáš David
Optimalizujte na zisk, ne na obrat: přednáška z Czech Online Expo 2024

Blíží se konec optimalizace na obrat a průměrný ROAS. E-shopy cítí, že s rostoucími náklady a větší konkurencí už na hádání správného PNO není čas. Proto jsme vyvinuli Profitlink, který místo ROAS řeší novou metriku – Profit on Ad Spend.

Náš nástroj Profitlink jsme představili na konferenci Czech Online Expo 2024 a měla velký úspěch. Zájem agentur, specialistů i e-shopařů nás mile překvapil. 

Tomáš David na přednášce "Optimalizujte na zisk" na Czech Online Expo 2024

Co všechno pravděpodobně při optimalizaci na obrat děláte špatně

Uděláme si takovou rekapitulaci, co jako e-shop nejspíš řešíte ohledně cen, marží, kampaní a zisku. Existují obecně 3 metody, jak se historicky optimalizace řešila – a žádná není ideální. 

Metoda 1: Nějak se to vyváží

Strategie průměrného PNO, kdy něco získáte a něco ztratíte. S takto nastaveným cílem však máte ztrátu na produktech s nižší marží a u vyšší marže zase necháváte ušlý zisk na stole.

Metoda 1: vyvažování.

Metoda 2: Nechci prodělat na objednávce

Celkové PNO nastavujete na záměrně nižší hladinu. Defenzivní metoda, při které neproděláváte na objednávkách, ale ztrácíte objem a tím i zisk. Navíc v akvizici přicházíte o spousty nových zákazníků a zisk se vám navíc výrazně snižuje režijními náklady rozpočítanými mezi menší množství objednávek.

Metoda 2: defenzivní strategie.

Metoda 3: Maržové hladiny

Chyby prvních dvou metod vedly k třetí metodě, při které se produkty začaly rozdělovat do maržových hladin. Vzpomínáte? Nastavení PNO dle průměrné marže prodává produkty s nízkou marží se ztrátou, zatímco produkty s vyšší marží nedostávají dostatečný prostor v inzerci.

Rozdělení do maržových hladin by tím pádem mělo všechny problémy první a druhé metody řešit. Proč to tak ale není? Maržové hladiny totiž mají několik velkých háčků:

Problémy při rozdělení kampaní podle maržových hladin.

Jednoduše řečeno, bidujete správně na “správné” produkty, ale ve skutečnosti při nakupování zákazníci dělají výše zmíněné věci a znovu přicházíte o zisk.

A proto přichází Profitlink

Profitlink je nástroj pro optimalizaci Google Ads kampaní. Profitlink umožňuje do PPC platformem zasílat zisk z jednotlivých konverzí a tím všem – a zejména smart bidding algoritmům – poskytuje výrazně lepší signály pro optimalizace a tím zvyšuje zisky.

Proč Profitlink používat

Jak nyní z představení jednotlivých oldschool strategií chápete, tak váš obrat a vaše průměrné PNO (ROAS) nemají přesnou vazbu na zisk. Díky Profitlinku ale mohou specialisté, agentury i samotní e-shopaři směřovat budget tam, kde nejvíc vydělá.

Jak Profitlink funguje?

Profitlink je mezičlánek mezi e-shopem a Google Ads. Propojuje data o objednávkách s nákupními cenami produktů a dalšími náklady. Zavádí metriky Marketing Profit a Profit On Ad Spend (POAS), se kterými lze následně pracovat v platformě. Uvidíte nové sloupce, ale hlavně jde na POAS směřovat i automatizace a smart bidding. Profitlink je server-side řešení, díky tomu také doměříte více konverzí.

Chtěl bych Profitlink – co pro to mám udělat?

Profitlink je zatím v uzavřené betaverzi. Pokud byste o něj měli zájem, napište nám na https://profitlink.cz/contact a vše s vámi probereme a naladíme.

Aktuálně je Profitlink připravený pro Shoptet a Google Ads, napojení na Google Analytics, Meta a další platformy připravujeme.

Odebírejte náš LinkedIn newsletter data & peníze, nebo nám rovnou napište.

Jednou týdně z LinkedInu přímo na váš e-mail. Odebírat nebo přidat si taky můžete našeho šéfa Tomáše Davida.

highlight
Antonín Jedlička
Head of Performance

Kontaktujte nás

Udělejte první krok
a zbytek už můžete
nechat na nás

Ozvěte se pro nezávaznou konzultaci, dveře máme vždy otevřené. Využijte náš kontaktní formulář nebo se nám ozvěte napřímo:

info@datanimals.com(+420) 724 909 424
Děkujeme za zprávu, brzy se Vám ozveme.
Něco se pokazilo